HEMODIALIZA (HD)
Hemodializa je najpogostejša oblika nadomestnega zdravljenja ledvične odpovedi. Izvaja se v centrih za dializo ( dializni centri v bolnišnicah in privat dializni centri) in običajno traja trikrat na teden po štiri do šest ur. Kri se pri tem postopku filtrira v zunanji umetni ledvici, kjer se skozi tanko membrano v dializno raztopino izločijo strupene snovi in voda, očiščena kri pa se nato vrača v telo. Da se lahko prične postopek dialize, morajo bolniku najprej narediti fistulo na podlahti roke ( operativni poseg, kjer naredijo spoj vene in arterije – arterijsko venska fistula z uporabo lastnih ali umetnih žil). Preko ustreznega žilnega pristopa je »onesnažena« kri speljana v umetno ledvico, očiščena pa se vrača nazaj v telo. Tako se izvaja »čiščenje krvi« oz. dializa. S pomočjo hemo dialize lahko bolniki s končno ledvično odpovedjo živijo tudi 30 in več let.
PERITONEALNA DIALIZA (PD)
Pri trebušni dializi opravlja vlogo ledvice kar trebušna mrena. Pred začetkom bolniku z manjšim operativnim posegom v trebuh vstavijo posebno cevko – kateter, preko katere si bolnik običajno štirikrat na dan sam doma v trebušno votlino vtoči dializno raztopino in nato po nekaj urah iztoči raztopino, ki vsebuje odpadne snovi in vodo. Trebušna dializa zahteva večjo samostojnost in disciplino, vendar po drugi strani omogoča tudi več svobode. Trebušna dializa se izvaja krajši čas kot hemodializa, redko 10 ali več let. Z omenjeno obliko nadomestnega zdravljenja se zdravi bistveno manj bolnikov s končno ledvično odpovedjo ( približno desetina ).
Peritonealna dilaiza ZDLBS pdf
Načine zdravljenja si lahko ogledate tudi v videu, ki ga je objavila ZDLBS - povezava
Ker smo pridružena članica Zveze društev ledvičnih bolnikov Slovenije ( ZDLBS) so povezave usmerjene na spletno stran ZDLBS, kjer se nahajajo zloženke in povezava do videa!
Uradna stran ZDLBS : http://www.zveza-dlbs.si/